Με ένα ποσό 243.500€ ο Δήμος Τρικκαίων κατασκευάζει ράμπες και χώρους υγιεινής για ΑμεΑ σε 92 σχολεία της πόλης και των χωριών. Η σχετική απόφαση ελήφθη στο Δημοτικό Συμβούλιο την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου με στόχο το έργο να διασφαλίσει την απρόσκοπτη πρόσβαση και εξυπηρέτηση των ΑμεΑ στους χώρους των σχολείων.
![](https://www.infokids.gr/wp-content/uploads/2019/12/img_20191218_182414-1024x718.jpg)
Τα χρήματα προέρχονται από το πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ. Η απόφαση του Σώματος συνέπεσε με την παρουσίαση του Σχεδίου Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας, που δίνει μεγάλη έμφαση στην προσβασιμότητα των ΑμεΑ συνολικότερα στα Τρίκαλα. Ειδικά, όμως, για μαθητές και μαθήτριες, ο Δήμος Τρικκαίων δίνει ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα και βήμα βήμα υλοποιεί δράσεις προσβασιμότητας.
![](https://www.infokids.gr/wp-content/uploads/2019/12/rampa-amea.jpg)
Μπορείτε να δείτε αναλυτικά τη λίστα των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στα οποία θα κατασκευαστούν ράμπες ή και τουαλέτες ΑμεΑ πατώντας εδώ
- Ετικέτες ΑΜΕΑ, δήμος Τρικκαίων, ράμπες, σχολεία, Τρίκαλα, χώροι υγιεινής για ΑμεΑ
Αφήστε μια απάντηση