World Boccia Intercontinental Challenger – Zagreb 2023: Στα μετάλλια ο Παπαδάκης – Στην 5η θέση Ιωσηφίδου και Μπούσιου

Συντάκτης: Χωρίς σχόλια Μοιραστείτε το:

Τρίτη ημέρα των αγώνων, στο World Boccia Intercontinental ChallengerZagreb 2023, που φιλοξενείται στην πρωτεύουσα της Κροατίας, με τους Έλληνες και τις Ελληνίδες αθλητές και αθλήτριες να πραγματοποιούν καλές εμφανίσεις. Ο Αλέξανδρος Παπαδάκης αύριο (Πέμπτη, 30/3, 12:30 ώρα Κροατίας) αγωνίζεται για μια θέση στον τελικό ή για την 3η θέση, μπαίνοντας στα μετάλλια, ενώ οι Ιωσηφίδου και Μπούσιου πλασαρίστηκαν στην 5η θέση, χάνοντας στις λεπτομέρειες την 4άδα.

Boccia Challenger Croatia4

Στην κατηγορία των γυναικών η Ελισάβετ Ιωσηφίδου, στον Α΄ Όμιλο της κατηγορίας BC2 (13 συνολικά συμμετοχές) νίκησε μέσα στο «σπίτι» την Κροάτισσα Νατάσα Ζούπανιτς με 7-0 και πέρασε στην 8άδα, αλλά στη συνέχεια ηττήθηκε με 3-2 από την Κριστίνα Γκοντσάλβες από την Πορτογαλία, δεν πέρασε στην 4άδα και έμεινε τελικά στην 5η θέση, της κατηγορίας της.

Στην ίδια κατηγορία των ανδρών, στην BC2 (16 συνολικά συμμετοχές), ο Αλέξανδρος Παπαδάκης, στον Γ’ όμιλο στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής, παρά την ήττα από τον Οκάν Καρίμοφ, από το Αζερμπαϊτζάν με 5-2, μπήκε στους «8» και στο κρίσιμο παιχνίδι επικράτησε του Ολλανδού Μάρκο Ντέκερ με 6-1 και μπήκε στην καλύτερη «4άδα» όπου αντιμετωπίζει τον Γάλλο Φαϊκάλ Μπεγκενί, για μια θέση στον τελικό.

Boccia Challenger Papadakis

Ο Μιχάλης Λεμονής, για τον Δ’ όμιλο της BC2 ανδρών, ηττήθηκε με 7-0, από τον Κροάτη Λούκα Βάγκνερ και δεν κατάφερε να συνεχίσει.

Στις γυναίκες και στον Γ’ Όμιλο, στην κατηγορία BC3 (15 συνολικά συμμετοχές), η Πηνελόπη-Αναστασία Καραμπεϊδου, με ramp operator τον Κυριάκο Καραμπεϊδη ηττήθηκε στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής με από τη Φινλανδή Βιβή Βιρτάνεν με 6-2.

Boccia Challenger Croatia3

Στον Α’ όμιλο της κατηγορίας BC4 (10 συμμετοχές στο σύνολο) η Φωτεινή Μπούσιου, επικράτησε στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής, της Σλοβάκας Κριστίνα Βοζάροβα με 6-0 και πέρασε στα νοκ άουτ όπου ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 4-3, από τη Γερμανίδα Νικόλ Μίκαελ και δεν κατάφερε να μπει στην 4άδα καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην κατηγορία της.

Πηγή: eaom-amea.gr