ΑμεΑ: Ο Πολυχρονίδης για τρίτη συνεχόμενη φορά πρωταθλητής Ευρώπης στο μπότσια

Συντάκτης: Χωρίς σχόλια Μοιραστείτε το:

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης (με ramp operator την Κατερίνα Πατρώνη) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, στον τελικό του Μπότσια της κατηγορίας BC3, του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παρά-Αθλημάτων, παραμονή των γενεθλίων του (13/8).

Με αυτόν τον τρόπο ο κορυφαίος παραολυμπιονίκης, διατήρησε τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση (2019, 2021 και 2023) και 4η φορά στην καριέρα του, καθώς το 2009 είχε κερδίσει τον πρώτο του τίτλο.

Σε ένα τελικό, στον οποίο δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του Βρετανό  Γουίλ Άρνοτ, ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης έδειξε από την αρχή την κυριαρχία του και με εξαιρετική στρατηγική στο παιχνίδι κέρδισε άνετα 6-2 και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης, για ακόμη μια φορά.

Στην 4η θέση η Ντέντα

Στην ίδια κατηγορία των γυναικών η Άννα Ντέντα (με ramp operator τη Χριστίνα Ντέντα), σε ένα δύσκολο παιχνίδι έχασε στο «μικρό» τελικό από τη Σουηδή Μαρία Μπέρστρομ με 6-1. Η Σουηδή ξέφυγε στο σκορ στα 2 πρώτα σετ όποτε ήταν δύσκολο για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να γυρίσει το παιχνίδι.

Σήμερα (13/8) στα ζευγάρια, στην κατηγορία BC3 θα αγωνιστούν μαζί Ντέντα και Πολυχρονίδης, για μια θέση στον τελικό.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Μέντζου στη BC4 – 4ος ο Σουλάνης στη BC1

Το χάλκινο μετάλλιο, κατέκτησε η Χρυσή Μόρφη Μέτζου, στο Μπότσια, στην κατηγορία BC4 των γυναικών. Αγωνίστηκε στο «μικρό» τελικό της κατηγορίας, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Παρά-Αθλημάτων, που διεξάγεται στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας και επικράτησε της Αγκάγιεβα από το Αζερμπαϊτζάν με 6-0 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στην κατηγορία BC1 των ανδρών, ο Παναγιώτης Σουλάνης, έφθασε μια μπάλα πριν το βάθρο. Τερμάτισε στην 4η θέση, καθώς στο «μικρό» τελικό ηττήθηκε από τον Πορτογάλο, Αντρέ Ράμος, με 4-3, πραγματικά στην τελευταία του μπαλιά.

Πηγή: gazzetta.gr