Παραολυμπιακοί: Ασημένιο μετάλλιο -το έβδομο για την Ελλάδα- ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης

Συντάκτης: Χωρίς σχόλια Μοιραστείτε το:

Ένας αγώνας αντάξιος ενός τελικού σε Παραολυμπιακούς διεξήχθη στο μπότσια BC3 και ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο χάνοντας στις… λεπτομέρειες το χρυσό. Η πρώτη θέση του βάθρου κρίθηκε στο τάι μπρέικ και την κατέκτησε ο Τσέχος Ανταμ Πέσκα.

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης, με συνοδό την Κατερίνα Πατρώνη, βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ με 0-3 αλλά κατάφερε να πετύχει μία εντυπωσιακή ανατροπή. Μείωσε σιγά σιγά τη διαφορά και στο τελευταίο σετ ισοφάρισε σε 3-3.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ αλλά εκεί ο Τσέχος ήταν καλύτερος στα κρίσιμα σημεία καθώς είχε πολύ καλές βολές. Το μετάλλιο του Τόκιο αποτελεί το 3ο ασημένιο μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή στο ατομικό μπότσια BC3. Συνολικά, στη συλλογή του, έχει πέντε μετάλλια από Παραολυμπιακούς (1-3-1).

Παγκόσμιο ρεκόρ ο Γκαβέλας

Ο Θανάσης Γκαβέλας στα 100 μέτρα Τ11 σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 10.88 και προκρίθηκε στον ημιτελικό. Ο πρωταθλητής, ο οποίος έχει συνοδό τον, επίσης, σπρίντερ Σωτήρη Γκαραγκάνη, πήγε στους αγώνες με προσωπικό ρεκόρ 10.98, το οποίο κατέβασε δηλαδή ένα ολόκληρο δέκατο. Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ στο αγώνισμα 100 μέτρων Τ11 ήταν 10.92.

Πηγή: kathimerini.gr